مشخصات یک فشارسنج دیجیتالی مناسب برای استفاده در خانه

مچی یا بازویی؟

فشارسنج‌های دیجیتال به دو دسته‌ی مچی و بازویی تقسیم‌بندی می‌شوند. در همین ابتدای صحبت بگوییم که فشارسنج‌های بازویی از فشارسنج‌های مچی دقیق‌تر هستند، اما استفاده از فشارسنج‌های مچی راحت‌تر است. برای استفاده از فشارسنج بازویی باید آستین لباس خود را تا جایی که می‌شود بالا بزنید. حال اگر آستین تنگ باشد و روی دست فشار وارد کند باید کلاً لباس را در آورد. این پایان کار نیست و نحوه‌ی بستن کاف به دور بازو نیز مهم است. اول اینکه که کاف باید از جهت صحیح روی بازو قرار بگیرد. اکثر فشارسنج‌ها روی کاف خود به شکل تصویری نحوه‌ی بستن صحیح کاف را آموزش می‌دهند. نکته‌ی دوم این که کاف نباید خیلی سفت یا شل باشد. بنابراین بستن کاف فشارسنج بازویی ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. اما فشارسنج مچی را می‌توانید به‌سرعت روی مچ بسته و در هر شرایطی فشار خود را اندازه‌گیری کنید. برای اندازه‌گیری فشار باید فشارسنج هم‌سطح قلب قرار بگیرد. فشارسنجی که روی بازو بسته شده به‌طور طبیعی با قلب در یک راستا قرار دارد اما در مورد فشارسنج مچی این‌طور نیست و باید مچ دست را جلوی قلب گرفت. دلیل این که گفته می‌شود فشارسنج مچی دقت کمتری دارد نیز همین نکته است. چون ممکن است به دلیل خطای شخص، مچ دست بالاتر یا پایین‌تر گرفته شود و روی عدد فشار تأثیر بگذارد. اما به‌طورکلی برای کسانی که استفاده‌ی صحیح از فشارسنج دیجیتال را بلد باشند، فرق چندانی بین دقت این دو فشارسنج وجود ندارد؛ اما برای افرادی که سن بالایی دارند و ممکن است دقت کافی را نداشته باشند، استفاده از فشارسنج بازویی توصیه می‌شود. حال که با انواع فشارسنج‌ها آشنا شدید می‌توانید از میان مدل‌های مختلف مچی یا بازویی یکی را انتخاب کنید.پارامترهایی را که در انتخاب یک فشارسنج باید به آن‌ها توجه کنید در ادامه بررسی می‌کنیم.

حافظه

حافظه یکی از کاربردی‌ترین امکاناتی است که یک دستگاه فشارسنج می‌تواند داشته باشد. در طول روز فشارخون براثر عوامل مختلفی تغییر می‌کند. خوابیدن، غذا خوردن، استعمال دخانیات، استرس و غیره ازجمله‌ی این عوامل هستند. بنابراین برای پیگیری دقیق فشارخون باید در ساعت‌های مختلف روز فشار را اندازه‌گیری کرد. تا قبل از معرفی فشارسنج‌های دیجیتال افراد مجبور بودند فشار خود را همراه ساعت و تاریخ در یک دفترچه یادداشت کنند؛ اما امروزه اکثر فشارسنج‌ها دارای حافظه هستند. قبل از انتخاب فشارسنج باید مشخص کنید که چند نفر قرار است از این دستگاه استفاده کنند. حافظه‌ی بعضی مدل‌ها طبقه‌بندی‌شده است و نتیجه‌ی تست‌های افراد مختلف در بخش‌های جداگانه ذخیره می‌شود. به‌این‌ترتیب نتایج تست‌های اعضای یک خانواده با هم اشتباه گرفته نخواهد شد. حتی بعضی مدل‌ها دارای حالت مهمان هستند که کمک می‌کند نتایج افراد متفرقه را در حافظه‌ی آن‌ها ذخیره نکنید.

قابلیت میانگین‌گیری

همان‌طور که گفته شد فشارخون در ساعات مختلف روز تغییر می‌کند. بنابراین شاید بتوان گفت میانگین فشارهای ثبت شده عدد قابل استنادتری برای شخص و پزشک او است. اکثر فشارسنج‌هایی که دارای این قابلیت هستند، از همه‌ی فشارهای یک شخص یا از سه فشار آخر میانگین‌گیری می‌کنند. اما بعضی مدل‌های پیشرفته‌تر مانند Rossmax AX356F فشارها را به دو دسته‌ی صبح و شب تقسیم‌بندی و میانگین آن‌ها را جداگانه محاسبه می‌کنند.

دقت اندازه‌گیری

همان‌طور که گفته شد دقت اندازه‌گیری فشار تا حد زیادی به رعایت شیوه‌ی صحیح بستگی دارد. تکان خوردن بدن هنگام اندازه‌گیری فشار از متداول‌ترین خطاهای اندازه‌گیری است. Rossmax AD761F دارای سنسور تشخیص ثابت بودن است. نکته‌ی دیگری که باعث خطا می‌شود نحوه‌ی بستن کاف است. همان‌طور که گفته شد جهت قرار گرفتن کاف روی بازو و شل و سفت بودن آن، روی نتیجه‌ی اندازه‌گیری تأثیر می‌گذارد. همه‌ی فشارسنج‌های «امرن» (Omron) دارای راهنمای صحیح بستن کاف هستند. Omron M3 و Omron M6 نیز دارای کاف ۳۶۰ درجه هستند و چرخش کاف آن‌ها روی بازو تأثیری روی نتیجه نمی‌گذارد.

ضربان قلب و تشخیص آریتمی

همه‌ی فشارسنج‌ها ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کنند اما همه‌ی آن‌ها قادر به تشخیص نامنظمی ضربان قلب نیستند. ضربان قلب نامنظم که به آن آریتمی نیز می‌گویند می‌تواند از نشانه‌های بیماری قلبی باشد. کسانی که آریتمی دارند ممکن است خودشان نسبت به آن آگاهی نداشته باشند. بعضی فشارسنج‌ها فاصله‌ی بین ضربان های قلب را با هم مقایسه می‌کنند و در صورتی که این فاصله ناگهان تغییر کند، آن را به‌عنوان آریتمی در نظر می‌گیرند. به کسانی که بیشتر از دو بار با نشانگر آریتمی مواجه شوند، توصیه می‌شود که به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.

درجه‌بندی فشار

سازمان سلامت جهانی (WHO) محدوده‌ای را به عنوان فشار نرمال تعیین کرده است که هرچقدر فشارخون از این محدوده فاصله بگیرد ریسک ابتلا به فشارخون بالا بیشتر می‌شود. بسیاری از فشارسنج‌ها به روش‌های مختلف میزان ریسک فشارخون را به شخص اطلاع می‌دهند. اکثر فشارسنج‌ها به کمک یک نشانگر رنگی که کنار صفحه‌نمایش قرار دارد محدوده را نشان می‌دهند و معمولاً رنگ سبز فشارخون نرمال و رنگ قرمز فشارخون بالا را نشان می‌دهد. اما بعضی از فشارسنج‌ها هم هستند که فشارخون بالا را با نشانگرهای مختلف روی صفحه‌نمایش و حتی به کمک صدا هشدار می‌دهند. اکثر افرادی که به فشارخون مبتلا هستند، می‌دانند که فشارشان نباید از چه حدی بالاتر رود و شاید خیلی این ویژگی به کارشان نیاید.

باتری یا برق؟

از آنجایی که پمپ باد فشارسنج وسیله‌ای پرمصرف است، باتری فشارسنج‌ها زود تمام می‌شود. بنابراین یک مزیت است اگر بتوان فشارسنج را با آداپتور هم روشن کرد. اکثر مدل‌ها همراه خود آداپتور ندارند، اما تعدادی هم هستند که آداپتور همراه فشارسنج ارائه می‌شود. در این میان فشارسنج اکسیرون مدل Z-4 ورودی Micro USB دارد و برای آن می‌توان از شارژر موبایل به جای آداپتور استفاده کرد.

همچنین بخوانید
شاید شما هم بارها نام تجهیزات پزشکی را شنیده باشید یا حداقل یک بار برای تهیه وسایل پزشکی به یکی از فروشگاه های تجهیزات پزشکی مراجعه کرده باشید...
گوشی‌های دیجیتال با کیفیت گران‌تر هستند، بنابراین باید اول بودجه خود را در نظر بگیرید. اگر کیفیت آنها انتظارات شما را برآورده کند، انتخاب انواع گران قیمت‌تر بسیار عالی خواهد بود
وشی‌های دیجیتال با کیفیت گران‌تر هستند، بنابراین باید اول بودجه خود را در نظر بگیرید. اگر کیفیت آنها انتظارات شما را برآورده کند، انتخاب انواع گران قیمت‌تر بسیار عالی خواهد بود

امتیاز:

captcha